Vijest da je Erik ten Hag dobio otkaz od strane Mančester Junajteda teško je mogla iznenaditi ikoga. Jedino što danas izgleda nevjerovatno, kako se uopšte toliko zadržao na klupi ostrvskog velikana. Uprava kluba sa Old Traforda donijela je zakašnjelu odluku jer su izgleda samo oni koji imaju moć odlučivanja, vidjeli neki prosperitet pod dirigentskom palicom Holanđanina. Trn u oku armiji navijača bilo je dodatno produženje ugovora za koje je jedino pokriće, bio osvojen trofej FA kupa na kraju prethodne sezone.
Činjenica da je za dvije sezone osvojio dva trofeja u nacionalnom kup takmičenju, nije trebala, niti je mogla gurnuti pod tepih sve probleme ekipe pod njegovim vodstvom. Kada se u aprilu 2022. godine, Erik ten Hag našao na spisku potencijalnih kandita da preuzme klupu „Crvenih đavola“ , među navijačima Mančester Junajteda vladalo je uvjerenje da upravo on može biti mesija. Potpisnik ovih redova dijelio je naivno isti optimizam jer je riječ o čovjeku koji je sa Ajaksom igrao super-moderan fudbal, promovisao plejadu mladih igrača i u jednoj od najljepših fudbalskih predstava u novijoj fudbalskoj istoriji razmontirao Real Madrid na Santjago Bernabeu.
PROČITAJTE JOŠ: Saudijci žele vremešne zvijezde Premijer lige
Savršenu sliku upotpunili su trofeji, a Erik ten Hag je na Old Traford stigao kao trostruki osvajač holandskog šampionata i dvostruki osvajač domicijelnog kupa. Ekipu je preuzeo u junu tako da je imao dovoljno vremena da se upozna sa zatečenim igračkim kadrom i odradi neophodnu selekciju. Prelazni rokovi u mandatu Holanđanina nakon nešto malo više od dvije godine provedene na klupi su tek za ozbiljnu analizu. Opšti utisak je da je uglavnom preplaćivao prosječne igrače žaleći se kasnije da mu nisu bili prva opcija i tako potrošio više od 650 miliona €.
Erik ten Hag je na planu igre dodatno unazadio ionako neorganizovanu ekipu. Mančester Junajted je bio sušta suprotnost ofanzivnom Ajaksu iz njegove ere i utakmice su postale negledljive. Rizikujući da zazvučim kao razmaženi navijač, ipak pamtim neka bolja vremena, kada su golobradi mladići iz kasnije čuvene generacije 92, učinili da se na prvo gledanje zaljubim u ekipu sa Teatra snova i sa uživanjem se prepustim magiji. Trenutci kada legendarni Ser Aleks Ferguson nervozno žvaće famoznu žvaku, pa čuvenim pogledom na sat daje do znanja da je vrijeme za preokret jer slijedi „Fergi tajm“ i možemo biti spokojni bili su neprocjenjivi.
Romantičnu eru zamijenila je gomila dekadentnih stručnjaka nakon Škota, a Erik ten Hag je doprinio da se noćna mora u nekada fabrici snova nastavi. Dobili smo trenera koji je dodatno urušio nekada pobjednički DNK-a i ekipu koja se bezglavo brani ispucavajući loptu iz svog kaznenog prostora. Alibi stručnjaka koji neuspjehe krije iza povreda igrača i nespretna opravdanja da ekipa nije pobjedila ali postoje pozitivni pomaci jer nisu primili gol. Holanđanin je učinio da subota popodne, nekada fudbalska svetkovina, za mene kao i većinu fanova postane izvor frustracije.
Utakmice su bile mučne za gledanje pa i sporadične serije pobjeda nisu pričinjavale nikakvo zadovoljstvo, nego su zapravo produžavale agoniju, omogućivši da se Erik ten Hag zadrži na klupi. Njegov odnos sa medijima samo je potkrijepio moju tezu da su današnji treneri bliski političarima u pokušaju da odbrane neodbranjivo. Holanđanin nije bio izuzetak u moru stručnjaka, koji neuspjeh pravdaju zamjenom teza, praznom pričom o tranzicionom periodu i narodski rečeno „prodaji magle“, a sve u cilju opstanka na funkciji.
Pristojni treneri spremni da prihvate odgovornost za neuspjeh i podnesu ostavku kao moralni čin, postali su endemska vrsta. Čini mi se da bi i klubovi morali početi da razmišljaju u pravcu uvođenja kluzula u ugovoru, kojima bi trener ukoliko ne ostvari zacrtani rezultat, na kraju sezone mogao biti smjenjen bez novčane kompezacije. Postaje očigledno da treneri i te kako znaju svoja prava ali uvjek traže opravdanje kada su u pitanju obaveze u smislu igre i rezultata koji se od njih očekuju, a Erik ten Hag je samo potvrdio to nepisano pravilo.
Erik ten Hag je konačno potrošio sve kredite i doživio zasluženu smjenu do koje je moralo doći mnogo ranije. Iza sebe ostavlja raštimovan orkestar, poljuljanog samopouzdanja i gomilu igrača koje je na njemu znan način učinio gorim fudbalerima, nego što zapravo jesu. Na upravi je da nakon 9 trenera u post Fergusonovoj eri konačno povuku pravi potez jer su i oni podjednako odgovorni za stanje u kom se klub trenutno nalazi. Holanđanin je imao podršku i strpljenje do sada neviđeno u modernom fudbalu, uspio je da prkocka dobijenu priliku i iznevjeri ogromna očekivanja navijača.
Registrujte se uz promo kod SPORT, preuzmite bonus i kladite se na najbolju sportsku ponudu klikom OVDJE.
kasija
Kao trener Manchestera se zaista nije pokazao
iris
Neka su ga makli!
andrija
Pravo je čudo kako su mu toliko vremena “gledali kroz prste”.
mijat
Odavno su trebali da mu uruce otkaz.
neda
Pitanje je sta su cekali vise..?
tamara
Bolje i sad nego da je otislo malo dalje
matea
Srecan mu put, i previše se zadržao.
jakov
“Ukanalio” je Manchester dosta puta, trebao je dosta ranije da ide.
ksenija
Bio je ocajan trener.
djurdja
Manchester nikad gori bio nije.
todor
I ranije su trebali da ga smjene
dragan
Predugo se zadrzao na toj poziciji
ljubica
Nikad nije bio dobar
lola
Čudim se sto prije nije macen