Fudbal se nekada smatrao igrom koja se bazira na principu odanosti. Lokalni ili igrači okupljeni iz okolnih područja, obično su branili boje gradskih klubova. Ubrzo su unosni ugovori i višemilionski transferi zauvjek promjenili igru i vremenom je pojam lojalnosti počeo da gubi na vrjednosti. Transferi su omogućili igračima pristup klubovima sa većom šansom da osvoje šampionat ali i da se priključe timovima u inostranstvu. Primanja fudbalera su enormno rasla, te su počeli dobijati sume dovoljne da obezbjede lagodan život sebi i budućim naraštajima.
Takmičarska priroda fudbala uslovila je pojavu rivalstva među klubovima, stvarajući žestoku lojalnost i naklonjenost navijača, dajući voljenoj igri dodatnu emotivnu težinu. Fudbaleri bi uzvraćali naklonost ljubeći grb na dresu tima za koji nastupaju, zaklinjući se na vječitu vjernost. Tokom godina određeni broj igrača odrekao se sopstvenih principa. Iz različitih razloga, najčešće zbog izdašnih finansijskih ponuda, mjenjali bi timske boje u korist do tada ljutog rivala. Malo je ljudi u svijetu fudbala toliko omraženih od strane fanove, poput ovih svojevrsnih dezertera.
PROČITAJTE JOŠ: Erik Kantona – Priča o kultnoj kragni
Fudbal je oduvjek bio igra vođena strastvenim rivalitetom, nastalim jednostavno geografskom blizinom ili takmičarskim uspjehom. Ovi segmenti obično bi sprječavali fudbalere da promjene stranu. U modernom fudbalu sve je manje primjera igrača nalik Gigsu, Totiju, Maldiniju, koji su čitavu svoju karijeru posvetili jednom klubu. Pored mnogobrojnih transfera većina igrača vodi računa da ni po koju cijenu ne prekrši nepisana pravila. Mnogima koji promjene stranu fanovi progledaju kroz prste, dok drugi u kolektivnom sjećanju navijača ostaju ozloglašeni toliko da u poređenju sa njima Juda Iskariotski izgleda kao svetac.

Ešli Kol (Arsenal – Čelsi)
Nekadašnji reprezentativac Engleske smatra se jednom od najkontraverznijih ličnosti ostrvskog fudbala. Pouzdani defanzivac osmislio je sporni prelazak u redove gradskog rivala uprkos tome što se deklarisao kao doživotni navijač „Tobdžija“. Transfer je dodatno bio uprljan skandalom u vezi sa prisluškivanjem, pa je javnost saznala za njegove tajne sastanke sa predstavnicima Čelsija dok je još uvijek bio pod ugovorom sa Arsenalom. Kol je bio izuzetno nezadovoljan ponudom novog ugovora i ubrzo je inicirao transfer u Čelsi za duplo veću platu od ponuđene, što je dodatno izazvalo gnijev kod navijača.

Sol Kembel (Totenhem – Arsenal)
Stameni štoper iskoristio je Bosmanovo pravilo i bez obeštećenja kao slobodan igrač potpisao ugovor sa omraženim rivalom iz sjevernog Londona. Uslijedile su godine intezivnog animoziteta, koji se zadržao do današnjih dana. Navijači „Sparsa“ prozvali su ga Juda, što ga nije onemogućilo da ostvari zacrtani cilj i osvaja trofeje na Hajberiju, zbog čega je i prešao u Arsenal. Ključni dio tima „nepobjedivih“ ni nakon uspjeha nije krio frustracije jer nije dobio oproštaj od fanova „Pjevaca“. Pokušaji da popravi odnos zauvjek su pokopani izjavom Kembela da mu je prelazak u redove „Tobdžija“ najbolja odluka u karijeri.

Karlos Tevez (Mančester Junajted – Mančester Siti)
Navijači Mančester Junajteda na „Teatru snovu“ pružali su bezuslovnu podršku omalenom Argentincu, jasno mu dajući do znanja da žele da ostane na Old Trafordu. Sukob sa Ser Aleksom Fergusonom i nezadovoljstvo ponuđenim petogodišnjim ugovorom, uticali su da fudbaler napravi neočekivan potez. Tevez je promjenio klub ali ne i grad odlučivši se da pređe na plavu stranu Mančestera. So na ranu fanovima „Crvenih đavola“ dosulo je rukovodstvo „Građana“, iznajmivši bilborde na kojima se našla svijetlo plava pozadina i bijeli Tevezov lik sa porukom „Welcome to Manchester“.

Mario Gece (Borusija Dortmund – Bajern Minhen)
Vezista Borusije Dortmunda na svoja leđa je natovario epitet izdajice odlukom da potpiše ugovor sa Bajern Minhenom. Među navijačima je brzo izgubio status zlatnog dječaka, a pojedine pristalice kluba umjesto njegovog prezimena na dresu iznad broja napisali su Juda. Putem društvenih mreža fanovi su dijelili uznemirujuće video snimke na kojima su spaljivali njegov dres. Maltretiranja nisu bili pošteđeni ni članovi Mariove porodice. Njegov mlađi brat je posebno bio izložen psihičkom nasilju jer je od strane vršnjaka u školi svakodnevno nazivan izdajicom.

Luis Figo (Barselona – Real Madrid)
Ni gotovo dvadeset pet godina kasnije, ne stišava se bura oko prelaska tadašnjeg reprezentativca Portugala u redove najljućeg rivala. Navijači „Blau Grane“ nikada nisu oprostili izdaju kapitena, koji je prešao u Real Madrid, po njihovom kazivanju zarad „prljavog“ novca. Fanovi su smatrali da je prodao klub i naklonost navijača, zbog para, trofeja, golova i asistencija, što je po njihovom mišljenju neuporediva kategorija. Na derbiju odigranom na Nou Kampu publika ga je prilikom izvođenja kornera gađala sa kovanicama, upaljačima, golf lopticama, a na terenu se čak našla i pečena svinjska glava kao znak „zahvalnosti“ za učinjenu izdaju.
Registrujte se uz promo kod SPORT, preuzmite bonus i kladite se na najbolju sportsku ponudu klikom OVDJE.