Barselonine nevolje u UEFA Ligi šampiona se nastavljaju

Barselona je u užasnom haosu, i uprkos tome što je veoma aktivna na tržištu transfera i potrošila 200 miliona dolara kako bi ojačala svoj tim kako bi im omogućila da se takmiče u svim takmičenjima, njihov izlazak iz grupne faze UEFA Lige šampiona je označio da još uvjek postoje mnoge brige koje su potrebne da se riješe prije nego što se ponovo mogu smatrati elitnim klubom.

je prikupila 267 miliona eura prodajom svojih 10% medijskih prava na Šestu ulicu, nakon čega je to omogućilo katalonskoj strani da povuče sve poluge. Njihova prognoza za 2022–23. takođe je predviđala profit od 275 miliona eura nakon oporezivanja, sa 600 miliona eura iz još tri poluge.

Uzbuđenje je počelo da raste jer je klub povukao sve željene igrače i ponovo transformisao tim u konkurentski klub. Počeli su sezonu sa optimizmom u La Ligi i Ligi šampiona, a Levandovski je preveo svoju formu iz Bajerna u Barseloni.

Kako je Barselona nesrećno propala iako je potrošila 200 miliona?
Iako su igrali dobro u La Ligi, uzastopni porazi od minhenskog Bajerna i Intera u Ligi šampiona otkrili su da je klub daleko od dominantnog prisustva. Iako je Barselona bila odlučna da može da preokrene stvari kada je igrala sa Interom na Kamp Nou, ambicije su i dalje bile velike. Međutim, nakon remija 3-3 i poraza od Bajerna od 3-0, Ćavijev tim se ponovo vraća u Ligu Evrope.

Sa ovim polugama, Barselona je privremeno riješila svoje relativno kratke probleme, ali ako tim ne uspije, to će imati negativne posledice na putu. A ako pogledamo cijelu sliku, samo jedan igrač je konstantno nastupao za tim. Raphinha, Kessie i Kounde su svi prošli ispod očekivanja za razliku od Levandovskog, koji ih je nadmašio.

Iako je menadžer Ćavi takođe izazvao negativne kritike zbog svoje loše taktike. Nekoliko navijača je pozvalo na njegovu smjenu jer vjeruju da Ćavi nema menadžersko iskustvo neophodno da odvede špansku ekipu do pobjeda. Postoji nekoliko oblasti u kojima tim treba da se poboljša. Ali odbor i dalje vjeruje u projekat veziste i strpljiv je sa njim.

Ali šta je sa prokletstvom Lige šampiona?
Pitanje je mnogo komplikovanije od onoga čime se tim trenutno bavi; to nije kvalifikacija za Ligu Evrope drugu sezonu zaredom, to je problem. Kada je u pitanju njihova nesposobnost u Ligi šampiona, moramo se osvrnuti na fijasko Rome; od kada je Barselona izgledala kao klub koji više nije izazivač.

Nakon kolapsa Roma uslijedila je katastrofa na Enfildu. Barselona je bila na putu da se kvalifikuje za sledeće kolo nakon što je pobjedila Liverpul u prvoj utakmici takmičenja 2018–19. Neuspjeh od 4-0 koji je umanjio reputaciju Barselone bio je samo još jedan neuspjeh njihovih tragedija. I to je pokazalo kako igračima nedostaje stav da napreduju pod prinudom. Revanš je imao drugačiju priču, a kako se Barselona raspala na Enfildu živjeće u sramoti.

Bajern Minhen 8-2 Barselona
Međutim, trebalo je još mnogo toga da dođe jer je poraz Bajerna iz Minhena protiv Barselone sa 8-2 poslužio kao upozorenje da je klub u ozbiljnoj krizi pod predsjednikom Bartomeuom, a klub je od tada zarobljen u teškoćama.

Bartomeuova nemarnost i rastući dug kluba krivi su za pad Barselone. Igrači kojima nedostaje pobjednički mentalitet su takođe zabrinuti jer djeluju tromo, bore se u kritičnim utakmicama i donose loše odluke koje štete njihovim šansama za uspjeh. Postoje i drugi problemi sa klubom koje Ćavi treba da riješi, i nesumnjivo će biti potrebno nekoliko godina da se tim podigne na elitni nivo.

Da li je Mesijev odlazak uticao na učinak Barselone?

Svi se možemo složiti da je Barselona bila pogođena na različite načine jer im nedostaje igrač koji bi mogao da transformiše igru svojim okretnim dodavanjem ili driblingom protivnika i sam postigne gol. Lionel Mesi je bio vodeći strijelac nekoliko sezona, što nas takođe podsjeća da Barselona nema igrača koji može da doprinese golovima.

Potpis Levandovskog riješio je problem sa golovima. Ali timu je i dalje potreban kreativan igrač koji može da donosi mudre odluke u poslednjoj trećini. Međutim, oni su u fazi obnove i imaju igrače koji mogu da pomjere iglu ako im pruže podršku i samopouzdanje.

Da li je ovo još jedna lekcija za Barselonu nakon kvalifikacija za Ligu Evrope?
Nesumnjivo, ovo je lekcija o tome kako je klub bio samozadovoljan i što je rezultiralo još jednim nazadovanjem. Iako klub i igrači treba da uče iz ovoga i Barseloni je potrebno više pojačanja u nekoliko oblasti, potrebno je da pronađu desnog beka i zamjenu za Busketsa i treba im više dubine u odbrani. Povreda Arauha i Koundea uticala je na klupski plasman u Ligu šampiona.

Što je najvažnije, Ćavi mora da usvoji realniju strategiju da bi donio pozitivne rezultate. Njegove strategije nikada ne uspjevaju protiv superiorne opozicije, pored toga što je još jedan problem nesposobnost igrača da zadrže prisebnost pod pritiskom, što dovodi do loših rezultata.

Ne možete otpustiti menadžera koji je preuzeo tim kada je bio u neredu; tako da navijači i uprava treba da podrže Ćavija, kao što je Arsenal učinio sa Artetom, a Junajted je sa Ten Hagom, morate biti strpljivi. Ako su Kloppu i Gvardioli bile potrebne tri do četiri godine da sastave dominantan tim, onda Ćavi zaslužuje priliku.


3 Komentara

    Straano losa politika poslovanja se vodi u Katalonskom klubu.

    E sto se radi sa Barsom, nikad ne bih rekla.

    Veliki novac je u pitanju. Ovo je veoma zategnuta situacija.

Komentarisanje nije dozvoljeno.
Pregled privatnosti
  • Ova veb lokacija koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima čuvaju se u vašem pregledaču i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu veb stranicu i pomaganje našem timu da razume koji su vam odeljci veb stranice najzanimljiviji i najkorisniji.
  • Cloudflare kolačić ne prikuplja podatke ali je neophodan za rad portala.