Plej-of Čempionšipa mijenja format

Od naredne sezone doći će do promjene plej-of formata engleskog Čempionšipa i umjesto da se četiri tima bore za Premijer ligu, sada će ih biti dva više.

Prema novom sistemu, ekipe koje sezonu završe od trećeg do osmog mjesta imaće priliku da kroz doigravanje izbore promociju u Premijer ligu.

Timovi koji budu treći i četvrti na tabeli plasiraće se direktno u polufinale, dok će se u četvrtfinalu igrati po jedan meč, petoplasirani će na svom terenu dočekati osmoplasirani tim, a šestoplasirani će biti domaćin sedmoplasiranoj ekipi.

Polufinalni dueli Čempionšipa igraće se i dalje na dvije utakmice, dok će se finale tradicionalno održavati na stadionu “Vembli” krajem maja.

Plej-of u Čempionšipu do sada je igralo četiri ekipe, još od njegovog uvođenja u sezoni 1986/87, ali je nakon višegodišnjih razgovora odlučeno da se sistem proširi kako bi se povećala konkurentnost u završnici sezone.

Iz EFL-a ističu da je cilj promjene veći broj takmičarski važnih utakmica na kraju prvenstva, ali i dodatna šansa za dva kluba da se domognu finala na Vembliju i plasmana u Premijer ligu.

Izvršni direktor lige Trevor Birč naglasio je da je plej-of već dugo jedan od najatraktivnijih događaja u engleskom fudbalu.

“Plej-of je postao vrhunac domaćeg fudbalskog kalendara, donoseći dramu, neizvjesnost i ogromne uloge koji čine EFL posebnim. Poslije višemesečnih razgovora sa klubovima i ostalim akterima, vjerujemo da će ova promjena dodatno ojačati Čempionšip i pružiti većem broju klubova realnu šansu da izbore promociju”, rekao je Birč.

Za sada nema planova da se isti model uvede i u niže rangove engleskog fudbala.

REGISTRUJTE SE i pratite svoju omiljenu ponudu na jednom mjestu.

Standings provided by Sofascore