GRUPA E: Grupa "smrti" sa NBA asovima za respekt!

Grupa E je davno dobila epitet grupe “smrti” ovogodišnjeg Mundobasketa zbog činjenice da u njoj svaka ekipa može svaku da dobije.

REGISTRUJTE SE PREKO PROMO KODA SPORT i odmah nakon toga na vaš korisnički nalog će biti uplaćeno 30 eura BONUSA.

Pored činjenice da će se ova grupa igrati u Japanu (savršenoj zemlji) svaka selekcija u svom sastavu ima istaknutu NBA zvijezdu što će biti i dodatni razlog da se sa posebnom pažnjom prati svaki meč.

Australija je za nijansu ispred ostalih selekcija, ali Njemačka i Finska su uz rame sa “bumersima” za prvo mjesto u grupi “smrti”.

AUSTRALIJA

Broj učešća na Svjetskim prvenstvima: 12

Najveći uspjeh: 4. mjesto (2019)

Zvijezde selekcije: Džoš Gidi, Peti Mils, Džoš Grin, Matijas Tajbul

Kapiten: Peti Mils (35 godina)

Prosjek godina: 27,3

Spoj mladosti i iskustva nam donosi ovogodišnji sastav aktuelnog šampiona Azije u košarci i selekcije koja je na zadnjim Olimpijskim igrama osvojila treće mjesto. Time je konačno prekinuto “prokletstvo” da je Australija vječito četvrta pošto su četiri puta gubili meč za bronzanu medalju na Olimpijskom košarkaškom turniru, a i 2019. godine poraženi su u meču za treće mjesto na Mundobasketu.

Posebna pažnja će biti usmjerena ka’ momku koji polako postaje tripl-dabl mašina, a to je igrač Oklahome, Džoš Gidi. Gidi ima samo 20 godina, a prošla sezona u Oklahomi bila je skoro pa savršena! Na kraju, “gromovnici” su došli čak do plej ofa Zapadne konferencije.

Na svim pozicijama imaju sjajne opcije “bumersi”, a u reketu dominacija se ogleda u vidu Tora Mekera, nekadašnjeg NBA centra.

australija

NJEMAČKA

Broj učešća na Svjetskim prvenstvima: 6

Najveći uspjeh: 3. mjesto (2002)

Zvijezde selekcije: Denis Šruder, Franc Vanger, Danijel Tajs

Kapiten: Denis Šruder (29 godina)

Prosjek godina: 26,2

Prvi podatak (da je Njemačka samo šest puta učestvovala na Mundobasketu) zaista djeluje čudno, ali interesovanje za košarkom se u ovoj zemlji pojavljuje tek krajem 20. vijeka. Kulminacija se dogodila na Mundobasketu u Indijanapolisu kada je na krilima Dirka Novickog osvojena bronza (plejmejker selekcije bio je Marko Pešić, sin Svetislava Pešića), ali od tada na prvenstvima svijeta “panceri” nisu imali značajne nastupe.

Ukoliko bi birali favorite iz sijenke na ovogodišnjem prvenstvu možda bi i prva bila Njemačka. Impresivan, mlad, sastav sastavljen od odličnih NBA igrača koje predvodi Denis Šruder koji u reprezentaciji ima potpuno drugačiju ulogu od klupskih zadataka (mnogo veća sloboda realizacije u napadu), a njemu su se pridodala i braća Vagner.

Mimo igrača iz NBA lige ne smiju se potcjeniti ni igrači koji su imali izuzetne rezultate u prošlogodišnjoj Evroligi (Ajzak Bonga, Oskar da Silva…), a sa njima u sastavu “panceri” mogu i do prve pozicije u ovoj grupi. Šampionat otvaraju susretom sa Japanom , ali već u narednom kolu, 27. avgusta, igraju veliki derbi protiv Australije.

australija

FINSKA

Broj učešća na Svjetskim prvenstvima: 1

Najveći uspjeh: 22. mjesto (2014)

Zvijezde selekcije: Lauri Markanen, Sasu Salin

Kapiten: Sasu Salin (32 godine)

Prosjek godina: 25,9

Nijedna reprezentacija u Evropi nije u stanju tako brzo da rješava napade kao što to rade sunarodnici Deda Mraza. Finska rijetko koji napad odigra do zadnje 24. sekunde, već se mnogo ranije pronalaze situacije iz kojih se koš napada (najčešće iz tranzicije).

Kvalifikacije, po nepisanom pravilu, Finska lako riješi jer iz najjačeg sastave nedostaje mali broj igrača, međutim na samom šampionatu imaju problem čim glavni igrači izađu sa parketa. I ovoga puta to je bivši igrač Čikago Bulsa, Lauri Markanen, oko kog se “vrti” svaki napad, kao i iskusni Sasu Salin.

Kao i uvijek kod finaca je prognoza jasna – ako krene šut čuda su moguća!

australija

JAPAN

Broj učešća na Svjetskim prvenstvima: 5

Najveći uspjeh: 8. mjesto (1967)

Zvijezde selekcije: Juta Vatanabe, Rui Hačimura

Kapiten: Rui Hačimura (25 godina)

Prosjek godina: 26,9

Domaćin zadnjih Olimpijskih igara nije uspio da napravi iskorak na ovom turniru, ali će pokušati sada kao jedan od suorganizatora ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva. Ipaj, “samuraji” baš nisu imali sreće sa žrijebom.

U ovoj grupi njima uveliko stižu “saučešća” jer im se ne daju šansu ni za šta osim jedne pobjede i to, najvjerovatnije, nad Finskom. Sastav koji je, tradicionalno, u velikom deficitu kada pričamo o visini, ali ove godine i spoljne, šuterske, pozicije, nisu kao prije pet, šest godina kada je dres reprezentacije nosio i Kosuke Takejuči, najbolji poenter.

Sve u svemu, Japan će se, ako ništa drugo, ponovo dokazati kao savršen domaćin svim reprezentacijama.

australija