Trener Real Madrida Ćus Mateo kritikovao je FIBA-u zbog kvalifikacionih prozora reprezentacija u sred sezone.
Tema odlazaka igrača na reprezentativne obaveze tokom sezone postala je aktuelna u posljednjim danima zbog novog kvalifikacionog prozora.
Krilni košarkaš Real Madrida, Mario Hezonja, igraće za reprezentaciju Hrvatske, ali tek nakon što odigra utakmicu u Evroligi protiv Albe iz Berlina u četvrtak. Zbog toga će propustiti ključni meč protiv Bosne i Hercegovine.
”Sramota je što je kalendar ovakav. Iskreno kažem, imamo 90 utakmica – to je ono što treba da odigramo – a potom dolaze utakmice reprezentacija. Svi igrači imaju pravo da igraju za svoje reprezentacije, ali na kraju, mislim da činjenica da su sportisti ljudi, da pokušavaju da budu zahtjevni i da smo mi s njima takođe svakog dana zahtjevni, jedino što radimo jeste da im činimo mnogo štete.” rekao je Ćus Mateo.
🗣️ La reflexión de Chus Mateo sobre las Ventanas FIBA y el calendario, tras confirmar que Dzanan Musa y Mario Hezonja irán con Bosnia y Croacia tras recibir el permiso del club.@relevo pic.twitter.com/9MPmOj28aK
— Noelia Gómez Mira (@noeliagomezm) November 20, 2024
Hezonja je izjavio da je potpuno smiješno što se rasporedi i dalje preklapaju. Sa druge strane, Fakundo Kampaco je, ironično, pozvao FIBA i Evroligu da postanu prijatelji kako bi i igrači van Evrope mogli da predstavljaju svoje reprezentacije.
”Uvjek sam govorio da prihvatamo pravila igre”, nastavio je Ćus Mateo.
”Kalendar je kakav je, a zahtjevi su kakvi jesu. Mi se trudimo da se takmičimo u svemu što nam je dato, a igrači žele da predstavljaju svoje reprezentacije i svoje klubove, koji ih plaćaju. Sa druge strane, žele da to rade kako treba, savršeno, uvjek dajući sve od sebe svakog dana. Nije lako za sve da budu 100% svakog dana.” pručio je trener Real Madrida.
Registrujte se uz promo kod SPORT, preuzmite bonus i kladite se na najbolju sportsku ponudu klikom OVDJE.


