Posljednji meč SFRJ - plesali su Dejo i Robi na debiju Siniše Mihajlovića (VIDEO)

Moćna reprezentacija SFR Jugoslavije koja nažalost nije uspjela da se domogne Evropskog prvenstva 1992. godine, zbog rata na ovim prostorima, je na današnji dan 1991. godine odigrala posljednji meč u punom sastavu.

Na beogradskoj “Markani” ugostili su tada ekipu Farskih ostrva, a pobjeda rezultatom 7:0 pokazala je snagu ove selekcije.

Na klupi “plavih” sjedio je Ivica Osim, a prvi meč u “plavom” dresu odigrao je Siniša Mihajlović.

Mjesto u prvoj postavi bilo je rezervisano i za aktuelnog predsjenika Fudbalskog saveza Crne Gore Dejana Savićevića i selektora Roberta Prosinečkog, dok je na klupi za rezerven igrače bio još jedan Crnogorac – Duško Radinović.

Registrujte se uz promo kod SPORT, preuzmite bonus i kladite se na najbolju sportsku ponudu klikom OVDJE.

Gol SFRJ Jugoslavije branio je Tomislav Ivković – hrvatski golman koji je branio tada za Sportinga iz Lisabona ostao je upamćen po odbranjenim jedanaestercima Dijegu Maradoni (Kup UEFA sa pa četvrtfinale SP 1990. godine).

Odbranu su činili: Vujadin Stankojković (Partizan, Makedonija), Robert Jarni (Bari, Hrvatska), Predrag Spasić (Real Madrid, Srbija), Ilija Najdoski (Crvena zvezda, Makedonija).

U veznom redu igrali su: Zoran Vulić (Nant, Hrvatska), Robert Prosinečki Crvena zvezda, Hrvatska), Zvonimir Boban (Dinamo Zagreb, Hrvatska), Dejan Savićević (Crvena zvezda, Crna Gora), Siniša Mihajović (Crvena zvezda, Srbija).

Najistureniji u ovoj ekipi bio je Darko Pančev – makedonski napadač, dvostruki strijelac na ovom meču i član Crvene zvezde.

Evropsko prvenstvo 1992. godine
Savićević u duelu sa Farskim ostrvima pet godina kasnije, Foto: Reprezentacija.rs

Bila je ovo 21. utakmica za Dejana Savićevića za reprezentaciju Jugoslavije, koji je asistirao Robertu Prosinečkom za drugi pogodak reprezentacije.

Ovaj gol došao je tri minuta nakon pogotka glavom Najdoskog koji je došao poslije centaršuta Mihajlovića iz kornera.

Poluvrijeme je završeno rezultatom 2:0, a najveću šansu za treći pogodak propustio je Pančev kada je poslije asistencije Bobana šutirao malo pored gola.

Mogao je početkom drugog poluvremena i Savićević do gola na ovom meču ali je nakon udarca Bobana, njegov pokušaj glavom završio pored stative gola Farskih ostrva.

U 53. minutu Prosinečki je odlično proigrao Pančeva koji je sa nekih 13-14 metara efektno plasirao u mrežu Farana za treći gol reperzentacije Jugoslavije.

Samo minut kasnije vidjeli smo odličnu akciju koju su kreirali Prosinečki i Savićević, a udarac Bobana na kraju je završio na stativi.

Ređali su se napadi pred golom gostiju, a četvrti gol postiže Zoran Vulić u 66. minutu.

Poslije lijepe akcije Šukera (zamijenio Roberta Jarnog poslije gola Vulića) i Stanojkovića i nakon propuštanja Pančeva, Boban je zatresao mrežu sa desetak metara u 69. minutu.

Nisu se zaustavili “plavi” ni nakon petog gola. Ponovo je Boban pogodio okvir gola u 72. minutu sa preko 20 metara, ali je loptu spremno sačekao Pančev i iz teške pozicije pogodio za 6:0.

Konačan rezulat i tačku na ovaj meč stavio je Šuker koji je pokazao veliku agilnost ulaskom u igru u 66. minutu, njegovi prodori po desnoj strani bili su nezaustavljivi, a nakon jednog od njih sa 16 metara pogodio je donji lijevi ugao gola Farskih ostrva.

Bila je ovo posljednja utakmica koja je selekcija SFR Jugoslavija odigrala u punom sastavu.

Jugoslavija je kvalifikacije završila kao prvoplasirana sa bodom više od Danske ali je zbog sankcija, Danska otišla na Evropsko prvenstvo 1992. godine i na kraju osvojila titulu šampiona Evrope u Švedskoj.