Ekipa Meridian Sporta danas se bavi jednim od najvećih iznenađenja 2023. godine – Aston Martin Formula 1 ekipom.
Aston Martin je još jedan britanski tim u padoku, a stvorio ga je Lorens Strol 1959. godine.
U šampionat Formule 1 ušli su iste godine sa DBR4 šasijom i sopstveni motor, ali nisu uspjeli da se domognu ni boda pa su nakon 1960. godine napustili šampionat.
Nisu se pojavljivali u šampionatu sve do 2021. godine, kada su uz Mercedesove pogonske jedinice jako ušli u šampionat.
Tim kom je sjedište u čuvenom trkačkom hramu, Silverstonu, i ranije je u par navrata učestvovao u trkama pod različitim imenima kako bi ostao u mreži radi sprovođenja budućih planova.
EKIPA SA MNOGO ŽELJE, ALI MALO SNAGE ZA BORBU
Aston Martin se pod ovim imenom prvi put pojavio u šampionatu Formule 1 1959. godine, iako su debitovali dvije godine prije toga, ali su se posvetili razvoju automobila koji je osvojio 24h Le Mansa.
Karol Šelbi i Roj Salvadori vozili su za taj tim, a za tri trke te sezone nisu uspjeli da se domognu bodova, pa su se nakon niza loših rezultata te i naredne godine povukli iz šampionata.
Within two weeks Aston Martin Cognizant F1 Team will present their new F1-car.
— Car Man (@CarManToday) February 19, 2021
Now looking back at the first Aston Martin F1-car, the DBR4/250 (1959). Only four were made, three of them survived. At the pictures, which I took at Bonhams Auction 2014 in Newport Pagnell pic.twitter.com/kbavAwNRtJ
O potencijalnom povratku govorilo se od 2008. godine, ali je David Ričards tada negirao te najave rekavši da Aston Martin mora da radi mnogo više kako bi bio konkurentan u šampionatu Formule 1.
Od 2016. do 2020. godine bili su sponzori Red Bulu, da bi nakon toga ušao u šampionat kao samostalan tim.
Lorens Strol ponovo je preuzeo udio u kompaniji i odmah ga je poslao u takmičenje najbržih automobila na svijetu pod imenom Aston Martin Aramko F1 tim.
Oni su tada predstavili Aston Martin AMR21 bolid spreman da se nakon 61. godine pauze predstavi ljubiteljima brzine.
Kako je već ranije bio u padoku, ali na drugačiji način, tim iz Velike Britanije dobio je Sebastijana Fetela, četvorostrukog svjetskog šampiona koji je vozio sa Lensom Strolom, inače sinom vlasnika ekipe. Kao rezervnog vozača dobili su ni manje ni više nego Nika Hulkenberga, koji sada vozi za Has.
Da je tim spreman da parira velikim imenima šampionata dokazao je Fetel kada je u osvojio drugo mjesto na Velikoj nagradi Azerbejdžana, što je bio prvi podijum za ekipu iz Silverstonea ikada, a nakon toga je bio drugi i u Mađarskoj.
No, već naredne godine počeli su da se nižu problemi. Fetel je propustio prve dvije trke jer je bio pozitivan na Covid-19. Nakon te sezone povukao se iz šampionata, a na njegovo mjesto stigao je dvostruki svjetski šampion Fernando Alonso.
Sada koriste pogonske jedinice Mercedesa, ali su već najavili da će po uvođenju novih pravila u šampionat 2026. godine sarađivati sa japanskim proizvođačem – Hondom.
FERNANDO ALONSO I LENS STROL
Mihael Šumaher jedan je od kraljeva Formule 1, a da neko može da mu oduzme tu krunu djelovalo je nemoguće, ali to je uradio upravo Fernando Alonso 2005. godine, što dovoljno govori o kvalitetu ovog vozača koji je nakon toga osvojio još dvije titule.
Čovjek koji će u julu napuniti 43 godine nije skroman kada govori o svom talentu, a jednom prilikom je izjavio da je on “9/10, u svemu”.
Alonso ima brzinu, kvalitet, taktičko razmišljanje, iskustvo u trkanju i perfektno oko za detalje – sve što je potrebno Aston Martinu kao realno novom timu u šampionatu Formule 1.
Prošle sezone bio je glavni konkurent Maksu Ferstapenu i Red Bulu sa osam podijuma, ali je drugi dio sezone bio osjetno slabiji od prvog pa je godinu završio na četvrtom mjestu u ukupnom poretku i sa 206 bodova, dok ih je šampion Ferstapen skupio 575.
Alonso garažu dijeli sa Lensom Strolom, sinom Lorensa Strola, osnivača Aston Martina.
Strol je jedan od onih dječaka koji su rano ostvarili svoj san, možda malo prerano i bez mnogo muke, ali tu je, u šampionatu Formule 1 zajedno sa najvećim trkačima novog doba ovog sporta.
Godine 2017. debitovao je u šampionatu, a tada je dokazao da je tu zbog svog kvaliteta postavši najmlađi vozač koji se ikada popeo na podijum i to u Monci.
No, Lens ima i svojih mana. Ishitren je i burno reaguje, ali se bori za bodove i odaje osjećaj da bi mogao da bude dugoročno rješenje u takmičenju.
ASTON MARTIN AMR24 BOLID
Kada je Aston Martin sastavljao bolid za novu sezonu i on se, kao i mnogi drugi, ugledao na ono što radi Red Bul kao aktuelni šampion.
Prošla godina bila je dokaz da u fabrici u Silverstonu rade dobar posao, a kako je Lorens Stol najavio, ove godine su napravili mnogo veći posao.
Šef ekipe Mike Kracko o njegovim ciljevima za tim ove godine bio je vrlo pragmatičan.
„2024. će biti dobra sezona ako možemo dalje da smanjimo zaostatak za najbržim automobilom“, kaže on i dodaje:
“U 2023. uspjeli smo značajno smanjiti taj jaz. Ako uspijemo dodatno smanjiti ovaj zaostatak, mislim da možemo nastaviti da se borimo za bodove, da se borimo za podijume, a možda i za prvu pobjedu u zelenom. Radi se o tome koliko možemo poboljšati.”
A heart storming, tarmac
— Aston Martin (@astonmartin) February 13, 2024
torching triptych. Born from the
same racing bloodline.
Vantage, its GT3 brother and the
all-new AMR24.#AstonMartin #BrothersInSpeed
Kako je Alonso uvijek prvi vrhu, a novi bolid obećava, stiče se osjećaj da bi mogao do svoje 33. pobjede u šampionatu.
Tehnički direktor te ekipe naglasio je da ima dosta promjena “ispod haube” koje će praviti razliku u šampionatu.
Vrh nosa je sada spojen sa donjim poklopcem (kao na Red Bulu u posljednje dvije godine), a ne glavnom ravninom ispod njega.
Mali razmak između glavne ravnine i nosa stvara manje ometani protok vazduha do poda, ali skraćivanje nosa na ovaj način povećaće težinu bolida, a oni nisu napravili promjenu koju je napravila većina timova – nisu skinuli gotovo nikoliko grama boje sa automobila.
Oni su proširili i otvor ulaza hladnjaka, a na ovaj način niskoenergetski zrak pravi manje smetnji bolidu i pravi bolji performans poda.
Mjenjač i zadnji trup preuzeli su od Mercedesa pa ovo pomiče najglomazniji dio unutrašnjosti prema gore, stvarajući tako više prostora za bolje oblikovanje difuzora, a postoji i sugestija da je kućište mjenjača skratio kako bi se kokpit bolje uklopio u to.
tamara
Upravo tako..