VILIJAMS FORMULA 1 TIM: Albon nikad spremniji, Sardžent dobio novu šansu!

Britanski tim Vilijams Rejsing u šampionatu Formule 1 postiji još od 1977. godine što ih svrstava u jedan od najstarijih koji i dalje traju u tom sportu.

Nakon velikog uspjeha tog tima u prvih 28 godina blistave karijere, za Vilijams je sve išlo samo uzlaznom putanjom, dobijali su najbolje vozače, osvajali su trke, ali i šampionate, a onda je od 2005.godine sve krenulo naopako.

ZLATNO DOBA VILIJAMSA

Iako tokom prve godine Vilijams nije uspio osvojiti ni bod, to ih nije obeshrabrilo da za narednu naprave novi bolid. Naredna godina im je bila “probna” a već 1979. domogli su se prve pobjede i to na domaćoj stazi u Velikoj Britaniji kada je Regaconi slavio.

Od tada su postajali sve bolji i bolji. Snažno su otvorili prvenstvo 1980. godine, a Alan Džons je slavio na četiri trke te sezone i tako postao prvi od sedam vozača Vilijamsa koji su osvojili šampionat svijeta. Britanski tim je tada stigao i do prve titule konstruktora u Formuli 1, a naredne godine je dobio duplu krunu.

Tada je nastalo zatišje sve do 1985. godine kada je Keke Rosberg (otac Nika Rosberga) na Silverstonu odvezao krug za 1:05.591, što je bio najbrže odvezeni krug do tada.

Od tada je Vilijams bio u čuvenoj teget-bijelo-žutoj kombinaciji kakvu poznajemo iz perioda Ajrtona Sene.

Dvije godine kasnije u kokpitu njihovog bolida bili su Nelson Pike i Mansel koji su zajedničkim snagama vratili Vilijams na prvo mjesto u šampionatu konstruktora.

Godine 1991. Mansel je vodio žestoku borbu sa Ajrtonom Senom u Meklarenu, da bi na kraju završio sa 24 boda manje od Brazilca, a Vilijams je bio drugi sa 14 bodova zaostatka za Meklarenom.

Naredna godina bila je savršena za Vilijams. Osim titule konstruktora njihovi vozači bili su prvi (Mansel) i drugi (Patrese).

Mračni period Vilijamsa dogodio se 1994. godine kada su odlučili u tim da dovedu Ajrtona Senu, kandidata za osvajanje titule šampiona. No, iako je u prve tri trke zauzeo pol poziciju, nijednu nije uspio da završi, a treća u Imoli završila se smrću brazilskog šampiona.

Italijanski tužioci za taj događaj okrivili su Franka Vilijamsa za ubistvo iz nehata (i dan danas se smatra da šipka na bolidu koja je udarila Seni u kacigu nije bila dobro namješena), a slučaj je zatvoren tek 11 godina kasnije.

Svaki bolid Vilijamsa do 2022. godine na sebi je imao oznaku “Senna S” (Senna Sempre), kada je izvršni direktor Kapito odlučio da je vrijeme “da se nastavi dalje”.

Ajrton Sena
San Marino Grand Prix , 1/5/94 Ayrton Senna in action driving for Williams/ Foto: REUTEURS/ Mandatory Credit: Action Images

Vilijams je odlučio da se oporavi od tragične smrti Sene i već su 1996. godine postali dominantni, a njegovi vozači jedni matematički osvajači titule još par trka prije kraja sezone.

Tim je bio u vrhu šampionata sve do 2005. godine kada je odlučio da uzme “Cosworth” motore, a onda i dvije sezone kasnije Tojotine, pa opet na “Cosworth”, da bi jednu sezonu vozio sa Renoovim motorima, a onda je od 2014. godine vjeran Mercedesovom pokretaču bolida.

Od tada Vilijams više nije bio isti, a prošle sezone njegovi vozači Aleksander Albon i Logan Sardžent osvojili su samo 28 bodova i bili sedmi u šampionatu, a to im je najbolji rezultat još od 2017. godine.

ALEKSANDER ALBON I LOGAN SARDŽENT

Aleksander Albon rođen je u Londonu, ali je porijeklom sa Tajlanda pa pod bojama te zastave i vozi u šampionatu.

Zanimljivo je da je njegova prva riječ zapravo bila italijanskog porijekla – Ferari!

Idol mu je bio Mihael Šumaher, a u juniorskim kategorijama borio se sa Leklerom i Raselom.

U Formulu 1 ušao je sa svojim sunarodnikom Landom Norisem, ali je potpisao za Red Bulov Toro Roso. Svjestan svojih kvaliteta i sa mentalitetom šampiona nije strahovao od Maksa Ferstapena.

No, Red Bul je brzo odredio prioritete – izbacio ga je i iz drugog tima, ali je ostao kao rezevrni vozač, što ga je i spojilo sa Vilijamsom 2022. godine, u kom je stekao reputaciju brzog, zrelog i kvalitetnog trkača.

Veseo van staze, ali drzak na njoj, Albon je postao naročito popularan među mlađom populacijom navijača. Najbolje mjesto prošle godine bilo mu je sedmo u Kanadi i Italiji, a do sada je dva puta bio na podijumu. Sada se postavlja pitanje da li će na kraju sezone možda dobiti priliku u nekom od boljih timova.

Logan Sardžent prvi je i jedini predstavnik SAD-a u mreži Formule 1 u posljednjih osam godina, a debitovao je prošle godine. Ima tek 23 godine, ali se u trkama u SAD-u dokazao kao vješt vozač.

Vilijams ga je doveo prvo u svoj F2 tim, gdje je blistao, ali je onda stigao među zverke Formule 1 i kao nagradu za sav trud dobio samo jedan bod, ali britanski tim mu vjeruje pa će imati priliku još jednu sezonu da pokaže koliko može.

VILIJAMSOV FW46 BOLID UVJERAVA DA NADA JOŠ UVIJEK POSTOJI

Vilijams je kao mjesto gdje će predstaviti svoj novi bolid izabrao ni manje ni više nego Nju Jork, a upečatljiva plava boja odaje utisak da se ništa nije promijenilo i da se sve promijenilo u isto vrijeme.

Prošla godina je uprkos višestrukim komplikacija bila njihova najbolja još od 2017. godine, pa djeluje da su se za ovu na osnovu prikupljenih podataka od prošle, dobro spremili.

Činjenica je i da je Vilijams pretprpio decenije neulaganja u tim i bolid, tapkali su u mjesu, a sada su odlučni da naprave korak više.

Trebaće za potpuni povratak još mnogo godina za nadogradnju softvera i hardvera ali i za ažuriranje postojećih i ugradnju novih procesa, ali bi do uvođenja novih pravila 2026. godine to moglo biti gotovo.

Vilijams je ove godine dobio novog sponzora, Komatsu, koji je uložio značajna sredstva u taj tim pa je Volves, koji je uoči prošle sezone došao na čelo tima ove imao sa čime da raspolaže.

Vilijams je prošle godine imao svestran bolid koji je prilično težak za vožnju, a ako uz to dodate jednog debitanta, ne možete mnogo da dobijete, no ove godine je situacija drugačija, a u sve to nas je uvjerio Aleks Albon.

“Mislim da nećemo imati tako pravolinijski nastrojen bolid, ali vrijeme će pokazati. Mislim da imamo nešto više od svestranog automobila, što je nešto na čemu smo radili od prošle godine. Imali smo vrhove, poput Kanade, Silverstonea, Monce – ove brze staze. Nadamo se da ćemo ove godine biti malo konkurentniji”, rekao je Albon na predstavljanju bolida.

Vilijams je i tim koji poput Meklarena može da se pohvali mladim i talentovanim vozačima koji zajedno funkcionišu sjajno, a očekujemo da im se taj rad, trud i to požrtvovanje ove godine konačno i isplate.

6 Komentara

    Interesantan tekst.

    Dobar info

    Nisam ljubitelj ovakve vrste sporta

    Bice zanimljivo.

    Pratim , barem ove aktuelnije

    Ja bih se kladio na uspjesan period za Albona.

Komentarisanje nije dozvoljeno.