Na današnji dan, 2002. godine rukometna reprezentacija SR Jugoslavije nanijela je najteži poraz Hrvatskoj u istoriji tamošnjeg rukometa. Na startu Evropskog prvenstva u Švedskoj rezultat je bio 34:22 za “plave”.
Zbog povrede na prvenstvu Evrope u Švedskoj nije mogao da se odazove aktuelni predjsjednik Rukometnog saveza Crne Gore Petar Kapisoda, a na ovom meču posebno se istakao golman Dejan Perić koji je sa 23 odbrana uvukao veliku nervozu u redove “kauboja”.
Hrvatska, predvođena tada mladim Ivanom Balićem nije mogla da se suprostavi dvostrukom uzastopnom osvjaču bronzane medalje na Svjetskim prvenstvima (1999. i 2001. godine).
Jugoslovenski rukometaši su na startu Evropskog prvenstva u Švedskoj deklasirali Hrvtatsku nanijevši im najteži poraz u istoriji tamošnjeg rukometa.
Izabranici Zorana Živkovića su dominirali od samog početka meča, a da će “plavi” ići ka sigurnoj pobjedi znali smo u 14. minutu kada su stigli do vođstva 11:6 golom ljevorukog bombardera, Vladimira Petrića.
Nakon toga, uz par odbrana Perića, reagovao je tada centralni bek Barselone Mladen Bojinović koji donosi novu najveću prednost, pet minuta kasnije (12:6).
Isti igrač imao je odličnu saradnju sa Draganom Škrbićem koji brzo uvećava vođstvo Jugoslavije rezultatom 13:6.
Period od sedam minuta bez gola (20. minut) “kauboja” prekinuo je Ivano Balić svojim prvim golom na ovom meču, a golom Nenada Maksića na dva minuta prije kraja poluvremena “plavi” stižu do najveće prednosti do tada 17:9.
Hrvatska do odmora smanjuje rezultat preko Goluže koja u posljednjoj sekundi koristi sedmerac napravljen nad Ivanom Balićem (17:10).
Drugo poluvrijeme nastavljeno je u istom ritmu, a Jugoslavija u 54. minutu stiže do 14 golova prednosti golom Petrića (31:17).
Na golu je tada osim Perića odličan bio je Arpad Šterbik koga mlađe generacije pamte kao golmana reprezentacije Španije za koju je odlučio da nastupa od 2008. godine.
Osim Dejana Perića, koji je imao 23 odbrane, najzaslužniji za ovu pobjedu “plavih” bili su Vladimir Petrić i kapiten Nedeljko Jovanović sa po osam postignutih golova, kao i Mladen Bojinović i Žikica Milosavljević sa po četiri pogotka.
Jedini rukometaš iz Crne Gore u ovom timu bio je Blažo Lisičić koji nije uspio da se upiše u listu strijelaca na ovom meču.
Jugoslavija je i pored ove pobjede zabilježila poraze od Francuske i Njemačke što je označio blagi pad reprezentacije, koja je pobjedom nad Španijom u glavnoj rundi stigla do 10. pozicije na prvenstvu Evrope koje je po treći put zaredom osvojila reprezentacija Švedske.
Hrvatska je sa druge strane samo godinu dana kasnije na Svjetskom prvenstvu u Portugala stigla do zlatne medalje i krenula da dominara na rukometnim parketima na čelu sa tada 23-godišnjim Ivanom Balićem.
Ostaće zapisano da je ovaj poraz i nakon 22 godine najteži za reprezentaciju Hrvatske, a jedino je selekcija Danske uspjela da ga izjednači u meču za plasman u četvrtfinalu Svetskog pvenstva u Egiptu 2021. godine, kada su Emil Jakobsen, Mikel Hansen i ekipa slavili rezultatom 38:26.