Grupna faza Svjetskog prvenstva u vaterpolu u Fukuoki došla je do samog kraja. Još samo jedna utakmica dijeli vaterpoliste iz Grupe D od saznanja da li će lakšim ili težim putem do plasmana među osam najboljih reprezentacija svijeta.
U finišu ove faze snage će odmjeriti vječiti rivali sa prostora bivše Jugoslavije – Crna Gora i Srbija. Reprezentacija Srbije podmlađena i bez glavnog aduta Dušana Mandića, a Crna Gora nikada spremnija i motivisanija da vrati staru slavu crnogorskom vaterpolu.
Obje reprezentacije od samog nastanka vaterpola kao sporta nastupale su zajedno, kao jedno, i to pod različitim imenima. Od Kraljevine Jugoslavije preko SFRJ i SRJ pa sve do nastupa pod zastavom Državne zajednice Srbije i Crne Gore. Tako je bilo do 2006. godine, kada su se države razdvojile, a reprezentacije po prvi put započele sakupljanje medalja i trofeja odvojeno.
Ipak, danas smo svjedoci velike povezanosti te dvije ekipe, koja je nekada bila jedno i za koju su nastupali vaterpolisti koje mi danas prepoznajemo kao najveće legende vaterpola sa naših prostora. Među njima su, za početak sadašnji selektor vaterpolo reprezentacije Crne Gore Vladimir Gojković, bivši trener reprezentacije Srbije Dejan Savić, Nikola Janović, Boris Zloković, Andrija Prlainović, Zdravko Radić i mnogi drugi.
KAKO JE IZGLEDALO TO KADA SU SE DVIJE NAJVEĆE VATERPOLO SILE UJEDINILE?
FINA i LEN smatraju Srbiju naslednicom svih rezultata koje su države u zajednici ostvarile zajedno, pa je Srbija trenutno najtrofejnija reprezentacija koja ima pet titula Svjetskog prvaka. Ipak, od tih pet zlatnih odličja, čak tri dijele sa crnogorskom reprezentacijom – one iz Madrida 1986. godine, Perta 1991. godine i Montreala koju su osvojili godinu dana prije razdvajanja. Era dominacije Srbije i Crne Gore u vaterpolu smatra se zlatnim dobom ovog sporta u obje zemlje.
Nakon toga srpski vaterpolisti slavili su sa zlatnom medaljom oko vrata još dva puta – u Rimu 2009. i Kazanju 2015. godine.
Crnogorski vaterpolisti su se od razdvajanja dvije zemlje pa do danas na Svjetskom prvenstvu našli osam puta, a najbliži tituli prvaka svijeta bili su u Barseloni 2013. godine kada su u finalu zaustavljeni od strane reprezentacije Mađarske za samo jedan gol.
DA LI BI FUKUOKA 2001. MOGLA DA SE PONOVI?
Svjetsko prvenstvo u Fukuoki 2001. godine bilo je deveto prvenstvo u vodenim sportovima na kom se između ostalih našao u vaterpolo. Crna Gora i Srbija su nastupale kao Savezna Republika Jugoslavija u Grupi A, a nakon grupne faze su u drugoj rundi takmičenja pobijedili sve protivnike i plasirali se u polufinalnu fazu. Nakon što su u borbi za veliko finale savladali reprezentaciju Rusije, u finalu su se u bazenu našli sa reprezentativcima Španije koji su branili titulu prvaka svijeta.
U finalu prvog Svjetskog prvenstva održanog u Fukuoki su izgubili rezultatom 4:2, ali srebro sa svjetske smotre vodenih sportova nije mala stvar, a još manje bi takvoj medalji gledali u zube danas kada ekipe nisu ni približne jakoj Jugoslovenskoj ekipi od tada.
NEKADA ZAJEDNO PROTIV SVIH, DANAS VELIKI VATERPOLO DERBI IZMEĐU NJIH
Crna Gora i Srbija od kada ne igraju pod istom bojom kapica odmjerile su snage u bazenu 38 puta.
Vaterpolisti Crne Gore slavili su samo 12 puta, ali se od tog broja pobjeda jedna posebno izdvojila – ona u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva 2013. godine kada je gol Aleksanda Ivovića odlučio pobjednika. Vjerovatno najača postava reprezentacije Srbije predvođena Vanjom Udovičićem, Nikolom Rađenom, braćom Pijetlović, jednim od najboljih vaterpolo golmana ikada Branislavom Mitrovićem, koji je član reprezentacije i danas, srušena je u poslednjoj četvrtini tog meča.
Crnogorska vaterpolo reprezentacija, za koju su tada između ostalih nastupali i Miloš Šćepanović, Draško i Darko Brguljan, Nikola i Mlađan Janović, imali su ubjedljivo najbolju godinu, a ta pobjeda protiv Srbije bila je samo još jedan dokaz njihove dominacije. U utakmici četvrtfinala Svjetskog prvenstva slavili su rezultatom 9:8.
Na tom Svjetskom prvenstvu Crna Gora je osvojila srebrnu medalju, nakon poraza od Mađarske u velikom finalu.
PODMLAĐENA SRBIJA, SPREMNA I MOTIVISANA CRNA GORA
Reprezentacija Crne Gore imala je teške pripreme koje su trajale skoro dva mjeseca uoči Svjetskog prvenstva u Fukuoki, dok je u bazenu reprezentacije Srbije voda bila uzburkana. Saopštenje Mandića da ne želi da se priključi ekipi te upitan dolazak Nikole Jakšića, omeli su ih u adekvatnoj pripremi vaterpolista za najvažnije takmičenje.
I dok je Vladimir Gojković na raspolaganju imao tridesetak vatrepolista koji su vrijedno radili na pripremama kako bi zaslužili mjesto na spisku za odlazak u Japan, Urošu Stevanoviću izbor je bio znatno manji pa je morao da izabere veliki broj igrača iz mlađe reprezentacije. To svakako ne dovodi u pitanje spremnost Bogdana Gavrilovića, Vasilija Martinovića, Marka Dimitrijevića i golmana Vladimira Mišurovića koji ima priliku da uči od jednog od najboljih vaterpolo golmana, ali i da mu u bilo kom trenutku bude adekvatna zamjena.
Sa sličnim sastavima ekipe su imale priliku da odmjere snage na Svjetskom kupu koji se igrao u Podgorici u martu, pa ni jednoj ekipi neće biti nepoznat način igre bilo kog individualca. Osim toga, oni su poslednje pripreme uoči odlaska na Svjetsko prvenstvo u Fukuoki, obavili zajedno u Kašivazakiju gdje su, osim zajedničkih treninga, odradili i par sparing utakmica.
ŠANSE SU JEDNAKE, A KONAČNI CILJ IZBJEGAVANJE TEŠKIH PROTIVNIKA U NASTAVKU TAKMIČENJA
Crna Gora i Srbija poslednju utakmicu u grupnoj fazi Svjetskog prvenstva u Fukuoki odigraće sjutra u pet časova po našem vremenu. Obje ekipe trenutno imaju isti broj bodova, po dva i jednu pobjedu i jedan poraz – pobjede protiv Južne Afrike i poraz od reprezentacije Španije.
Pobjedom bi jedna od ekipa obezbijedila drugo mjesto u grupi što im automatski olakšava put kroz nastavak prvenstva jer bi u tom slučaju dobili lakšeg protivnika iz grupe D.
Meridianbet kladionica nudi vam mogućnost da i vi pružite podršku ekipi za koju navijate, a kompletnu ponudu možete vidjeti OVDJE.