Nenad Zimonić rođen je 4 jun 1976 u Beogradu. On je najuspješniji Srpski dubl igrač kako u muškom tako i u kombinovanom dublu. U singlu njegov najveći plasman je 176. mjesto još iz 29. marta 1999. godine.
Najveći uspjeh u singl je zabilježio pobjedom na turniru u Sent Poltenu, koji se igra kao pripremni turnir za Rolan garos, nad Andreom Agasijem. To je bilo u maju 2004. godine kada je Agasi bio 6 igrača svijeta, a Nenad 339. Srpski teniser je bio ubjedljiv i Amerikancu uskratio dalje učešće na ovom turniru rezultatom 6:2, 7:6.
U svojoj dubl karijeri osvojio je 43. titule od toga 3. Grend slema i uz to 4. Grend slema u mješovitom dublu. Najveći plasman na listi za dubl igrače mu je prvo mjesto na kome je prvi put bio 17. Novembra 2008. , a ukupno na tom prvom mjestu proveo je 41. nedelju što je ako uzmemo u obzir koliko dobrih dubli igrača ima na svijetu izuzetan uspjeh. Najbolji uspjesi uz Grend slemove kakvi su Vimbledon, Rolan garos u paru sa Danijelom Nestorom i mješovitom dublu sa Katarinom Srebotnik, svakako i osvajanje Dejvis kupa sa reprezentacijom Srbije 2010. godine.
Karijera
Učestvovao je naravno na svim i u muškom i u kombinovanom dublu. Partnere je mijenjao, a najviše uspjeha imao je sa Danijelom Nestorom u muškom dublu i sa Katarinom Srebotnik u kombinovanom dublu.
Na otvorenom prvenstvu Australije Nenad Zimonić nije uspio da osvoji titulu muškom dublu. Najbliži je bio 2010 godine kada je u finalu sa Danijelom Nestorom bio poražen od Američkog dubla braće Boba i Majka Brajana rezultatom 3:6, 7:6, 3:6.
Rolan garos je srpski teniser osvojio 2010 godine sa Nestorom. Oni su u finalu pobijedili Lukaša Dluhija i Leandra Paesa rezultatom 7:5, 6:2. Inače na ovom turniru je igrao finale 2008 godine sa Nestorom takodje ali nijesu uspjeli da pobijede Pabla Kuevasa i Luisa Hornu (2:6, 3:6).
Najpoznatiji turnir na svijetu Vimbledon, Zimonjić je uspio da osvoji dva puta. Tu mu je pošlo za rukom dvije godine za redom. 2008 godine on i Nestor u finalu pobjedjuju Švedjanina Jonasa Bjorkmana i Južno Afrikanca Kevina Ulijeta rezultatom 3:1 u setovima. Dok naredne godine u finalu brane titulu protiv Boba i Majka Brajana rezultatom 7:6, 6:7, 7:6, 6:3! Na ovom turniru Nenad je još 2004 bio u finalu sa Julijanom Knovleom ali su bili poraženi od Jonasa Bjorkmana i Toda Vudbridza rezultatom 1:6, 4:6, 6:4, 4:6. Isto mu se dogodilo i 2006 sa Fabrisom Santoroom kada su ih pobijedili braća Brajan 3:6, 6:4, 4:6, 2:6.
Na US Openu je obelježio “najlošije” rezultate kada su u pitanju Grend slemovi. Zimonjićev najveći uspjh je bio 2006 kada je stigao “samo” do četvrtfinala.
Na završnim turnirima sezona 2005 je stigao do finala ali je zato 2008 i 2010 osvojio titulu. Prvo su 2008 u finalu pobijedili braću Brajan rezultatom 7:6, 6:2. Dvije godine kasnije 2010 Zimonjić i Nestor pobjedjuju Maeša Bupatija i Maksa Mirnija 7:6, 6:4.
Druga titula je stigla 4 godine kasnije, 2008. Tada je imao za partnerku Kinesku teniserku Tiantian San, a u finalu njih dvoje bili su bolji rezultatom 7:6, 6:4 od Sanje Mirze i Maeša Bupatija.
Novog partnera Nenad Zimonjić je našao 2011 u Mikaelu Ljodri. Njih dvoje su do svoje prve zajedničke titule došli u avgustu te godine u Vašingtonu kada su u finalu pobijedili Roberta Lindšteta i Horia Tekaua rezultatom 6:7, 7:6 i 10:7. Nedelju dana kasnije došla je i nova titula u Montrealu. Pobijedili su Nenadu dobro poznate braću Brajan 6:4, 6:7, 10:5. Zatim u Oktobru u Pekingu pobjedjuju u finalu kao i u Vašingtonu par Lindštet-Tekau rezultatom 7:6, 7:6. Zadnju titulu u 2011 osvojili su u Bazelu kada su u finalu poijbedili Maksa Mirnog i Nenadovog prethodnog partnera Danijela Nestora rezultatom 6:4, 7:5.
Uz ove osvojene turnire igrao je još 28 finala najviše u paru sa Danijelom Nestorom, a takodje najviše puta je u tim finalima bio poražen od dubla koji je bio u sastavu Bob i Majk Brajan koji Nenada prate u bliskoj prošlosti skoro na svakom turniru.
2012
Sezonu 2012. Nenad je počeo u Dohi, gdje je igrao u paru sa Dmitrijem Tursunovim. Rusko-srpska kombinacija poražena je od Lukaša Rosola i Filipa Polašeka u polufinalu ovog turnira. Nakon tog turnira Zimonjić i Mikael Ljodra igrali su na Australijan Openu. Tamo su izgubili u trećem kolu od Radeka Štepaneka i Leandera Paesa sa 2:0 u setovima. Prva titula u 2012. godini osvojena je u Roterdamu. U finalu su bili bolji od Lindšteta i Tekaua sa 2:1 u setovima.
2013
Godinu je započeo igrajući sa Šveđaninom Robertom Lindštetom. Prvi turnir na kom su nastupili bio je iz serije 250 u Dohi, a poraženi su već u prvom kolu. Isti rezultat ostvarili su i u Sidneju, a zatim igrali drugo kolo Australijan Opena, što je za Zimonjića bio loš rezultat.
Nakon nastupa na prvom grend slemu sezone sledilo je prvo kolo Dejvis kupa, a u paru sa Viktorom Troickim, Nenad je savladao Bemelmansa i Darsisa iz Belgije, i obezbijedio Srbiji jedan bod potreban za prolazak u četvrtfinale ovog takmičenja.
Prva titula ove godine osvojena je u Roterdamu, gdje je takođe igrao za Lindštetom. U finalu su sa 2:1 u setovima savladali holandski dubl, Galunga i De Bakera. Usledilo je finale Dubaija, a ovoga puta poraženi su od Ljodre i Bupatija.
2014
Nenad je sezonu započeo na turniru u Dohi, a partner mu je bio škotski teniser Endi Marej. Srpsko/škotski par je zaustavljen u drugoj rundi od Peje i Soareša. U nastavku sezone partner Nenada Zimonjića, sve do pred kraj, bio je kanadski igrač Danijel Nestor. Već u Sidneju Nenad i Danijel su zaigrali u kombinaciji i osvojili titulu, trijumfom u finalu nad Bopanom i Kuarešijem posle dva taj-brejka sa 7:6(3), 7:6(3). U Melburnu su dogurali do polufinala, kada su bolji od njih bili Butorac i Klasen sa 2:6, 4:6.
2015
U 2015. promijenio je dva dubl partnera. Na prvih pet turnira u godini partner mu je bio Pakistanac Ajsam Ul Hak Kureši. U Dohi su izgubili već u prvom kolu, u Sidneju su stigli do četvrtfinala, na prvom grend slemu sezone dogurali su do treće runde, a zatim su odigrali još jedno četvrtfinale, u Roterdamu. Njihov poslednji zajednički turnir u ovoj godini bio je u Dubaiju, gdje su u finalu poraženi od Rohana Bopane i Daniela Nestora.
Uslijedila je saradnja sa Marćinom Matkovskim iz Poljske, a na njihovom prvom zajedničkom turniru igrali su polufinale. Bilo je to u Indijan Velsu, gdje su ih porazili Vasek Pospišil i Džek Sok. U Majamiju su poraženi na startu turnira, a još jedno polufinale uslijedilo je u Monte Karlu. Tada su bolji od Zimonjića i Matkovskog bili Bob i Majk Brajan.
2016
Ova godina nije bila naročito usjpešna za Nenada – nije igrao nijedno finale na turu, a tome je kumovala i činjenica da nije imao stalnog dubl partnera, već da je gotovo na svakom turniru sarađivao sa drugim igračem. Takođe, 2016. će se pamtiti i po tome što je srpski as propustio prvi grend slem posle 17 godina, pošto zbog povrede nije nastupio na Australijan Openu.
Počeo je sezonu u februaru, nastupom na takmičenju u Roterdamu u tandemu sa Žilom Milerom. Jedna pobijeda bila je dovoljna za plasman u četvrtfinale ali je tamo zaustavljen od holandsko/rumunske kombinacije Rožer/Teko.
Uslijedio je Dubai, gdje je Nenad igrao sa Kanađaninom Pospišilom i izgubio već na startu od Veselija i Čunga, a zatim i poraz u Dejvis kupu (sa Krajinovićem) od Kazahstanaca, koji na sreću nije bio koban jer je Srbija slavila sa 3:2.
2017
Godina 2017. bila je možda najlošija u karijeri najboljeg srpskog dubl igrača. U njoj nije imao stalnog partnera, a na najviše turnira nastupio je sa sunarodnikom Viktorom Troickim. Sa njim je i osvojio jedini trofej tokom ove sezone. Bilo je to u Sofiji početkom godine, a u finalu su nadigrali Ruse Mihaila Jelgina i Andreja Kuznjecova.
Na Australijan Openu je sa Mišom Zverevim poražen u drugom kolu (od braće Brajan). Na Rolan Garosu ostvario je jedan od najvećih uspjeha u godini, pošto su on i Fernando Verdasko zaustavljeni u polufinalu (Gonzales/Jang). Na Vimbldonu i US Openu nije igrao.
2018
Veći deo 2018. godine Nenad je proveo van terena zbog povrede. Igrao je samo do aprila i za to vrijeme promijenio sedam partnera i zabilježio jednu pobjedu i devet poraza.
U junu je operisao oba kuka, a već u septembru se vratio treninzima. Čitave godine obavljao je funkciju selektora Dejvis kup reprezentacije Srbije.
2019
Povratak na teren nakon operacije nije išao po planu, pa je srpski teniser tokom 2019. godine učestvovao na devet ATP turnira i ni na jednom nije uspio da ostvari pobjedu. Igrao je i na čelendžerima, a najbolji rezultat ostvario je u Hamburgu gdje je u paru sa Viktorom Troickim igrao polufinale.
I ove sezone vršio je funkciju selektora srpske Dejvis kup reprezentacije. U februaru su obezbijedili učešće na Završnom turniru u Madridu, a tamo su takmičenje završili porazom u četvrtfinalu od Rusije.
Zimonjić je sezonu završio kao 407. dubl igrač sveta.
2020
U 2020. godini Zimonjić je odigrao pet zvaničnih mečeva – jedan na ATP turniru u Roterdamu i četiri na čelendžerima. U svih pet zabilježio je poraze.
U januaru je kao selektor predvodio tim Srbije na prvom ATP kupu u istoriji, na kom je naša zemlja osvojila trofej.
Privatni život
Nijedan skandal ga nije pratio još 1995. kada je postao profi igrač. On je pored Slobodana Živojinovića jedini Srbin koji je postao broj 1 na svijetu u konkurenciji dubl igrača. Što se tiče privatnog života Nenad Zimonić stupa u brak 2008. godine sa nekadašnjom manekenkom Minom Knežević sa kojom ima dvoje djece Leona i Lunu za koje bi ako treba dao i sve titule koje je osvojio u svojoj teniskoj karijeri.