Priča o čovjeku koji od francuskog kluba pravi giganta
Grad Tuluz je poznatiji po ragbiju nego po fudbalu, ali sa čovjekom koji je u Englesku doveo Tijerija Anrija, Robina van Persija, Luisa Suareza i Luku Modrića na čelu, to bi moglo da se promijeni.
Od kada je Damijen Komoli postao predsjednik 2020. godine, Tuluz se vratio u Ligu 1 i osvojio prvi Kup Francuske 2023. godine.
Klub je takođe razvio jednu od najboljih omladinskih akademija u Francuskoj – trenutno 19 igrača predstavlja nacionalni tim u uzrastima do 15 i 21 godine.
„Želimo da brzo uvedemo igrače iz akademije u prvi tim, zato svi igrači treniraju i igraju na isti način,“ rekao je Komoli za BBC Sport iz svog sjajnog ofisa s pogledom na prelijepu rijeku Garone i dodao:
„Uvijek razmišljamo o planiranju nasljedstva. Trenutno gledamo dječake rođene 2008. godine u našoj akademiji i razmatramo kako da ih uvedemo u prvi tim, umjesto da talente tražimo spolja.“
Registrujte se uz promo kod SPORT, preuzmite bonus i kladite se na najbolju sportsku ponudu klikom OVDJE.
Međutim, Tuluz tradicionalno ima problema da zadrži svoje talente.
„Rano gubimo igrače u korist drugih klubova,“ objašnjava Komoli, ali u tome vidi i prednost. „Ova neželjena rotacija igrača pomaže nam da ih brzo uvedemo u prvi tim.“
Jedan od trenutnih talenata koji uzbuđuje Komolija je 19-godišnji golman Gijom Reste, koji je u akademiju Tuluza došao sa šest godina i prošle sezone postao prvi izbor među stativama.
„Naš golman ima najveću tržišnu vrijednost na svijetu za golmana ispod 19 godina,“ kaže Komoli, koji se naročito pohvalio jednim podatkom:
„Naši 18-godišnjaci brzo dobijaju šansu u prvom timu. Ove godine, sedam igrača iz akademije igra za prvi tim.“
„Van Persija smo doveli za sitniš“
Nisu samo mladi igrači na meti drugih klubova. Šef skautinga Tuluza, Škot Brendan Makfarlejn, napustio je klub na kraju prošle sezone kako bi se pridružio Mančester sitiju.
Komoli je njegovu zamjenu pronašao u Lesteru u liku Viktora Bežanija.
Malo koji strani predsjednik kluba poznaje engleski fudbal kao Komoli.
Radio je sa Arsenom Vengerom u Arsenalu kao šef skautinga i bio sportski direktor u Totenhemu i Liverpulu, dovodeći nevjerovatne talente.
Kako mu to uspijeva?
„Nisam otkrio Tijerija Anrija, recimo da sam ga preporučio Arsenalu,“ objašnjava on i dodaje:
„Tražio sam tehnički savršene igrače sa nevjerovatnom željom za uspjehom i razvojem, koji donose ispravne odluke u ključnim trenucima na terenu. To je bio slučaj kada smo doveli Gereta Bejla u Totenhem sa 17 godina i Luku Modrića. Isto je bilo i sa Robinom van Persijem u Arsenalu – doveli smo ga za sitniš. Kada kod mladih igrača vidite želju da svakodnevno napreduju i pobijede protivnika, plus dobre odluke na terenu, to je recept koji sam tada tražio.“
Analitika i zajednica – ključ uspjeha
Osim promocije u Ligu 1 i osvajanja Kupa Francuske, Tuluz je u novembru pobijedio Komolijev bivši klub Liverpul kod kuće u grupnoj fazi Lige Evrope.
Komoli kaže da je iz engleskog fudbala naučio dvije važne stvari – osjećaj zajedništva i upotrebu podataka.
„Jednostavno je – imamo mnogo manje novca od drugih klubova, pa ako pokušamo da radimo isto što i oni, ali sa manje novca, propali bismo. Moj fokus je na pronalaženju konkurentske prednosti kroz upotrebu podataka – bilo u regrutaciji trenera i igrača, odlučivanju o stilu igre ili kada da odmorimo igrače. Podaci nam pomažu da optimizujemo budžet za transfere i plate”, ističe Komoli.
Od kada je postao predsjednik, posjeta stadionu porasla je sa 5.000 na 30.000 gledalaca na pojedinim utakmicama.
Ponovo je primijenio lekcije iz Engleske.
„Imao sam privilegiju da radim sa ljudima poput Dejvida Dajna, koji je stvorio Premijer ligu, Danijela Levija i Kenija Dalgliša u Liverpulu.Takođe sam naučio šta ne treba raditi u vođenju fudbalskog kluba,“ kaže Komoli.
Tuluz se ne ustručava da kupuje igrače iz Engleske. Ovog ljeta su doveli Čarlija Kresvela iz Lidsa, a Komoli planira još dvojicu iz nižih engleskih liga u januaru – pod uslovom da cijena odgovara.
Pogled u budućnost – žene u sportu
Damijen Komoli, sada član Upravnog odbora Profesionalne fudbalske lige Francuske, ima nekoliko prioriteta – unapređenje kvaliteta TV prenosa, veći broj gledalaca koji plaćaju za gledanje utakmica i bolji sudijski kadar.
„Sudije su katastrofa,“ kaže Komoli bez ustezanja.
Još jedan od njegovih fokusa je ženski fudbal.
„Ako bih imao jednu želju za evropski fudbal izvan Engleske, to bi bilo pružanje boljih uslova djevojčicama za igranje fudbala – svlačionice, tereni, treneri, timovi. Sedamdeset odsto djevojčica prestaje da se bavi sportom zbog seksizma i loših uslova. Mrzim to”, poručio je Komoli.
Tuluz je pokrenuo inicijativu „Kuća ženskog sporta“, prvu takve vrste u Francuskoj, kako bi se mladim igračicama omogućilo više vremena sa loptom – bez obzira na sport.
Pročitajte i ovo: Milan Vukotić u Partizanu do 2029.
Luka
Sto je za njih sitnis, za druge je mnogo.