FSS Srbije i kompanija “Puma” predstavili su dresove u kojima će “orlovi” nastupati na Svjetskom prvenstvu ove jeseni u Kataru, a kritike “pjušte”.
Srpska fudbalska reprezentacija i dalje ostaje vjerna crvenoj boji za razliku od svih ostalih ekipnih reprezentacija Srbije koje imaju plavu boju kao glavnu (košarkaši nakon kratke pauze vratili su se u plave dresove 2019.godine), a mimo “Najk” garniture iz 2010. godine svaka ostala je pretrpjela, opravdane, ozbiljne kritike javnosti.
Osim novog dizajna dresa, najveća promjena je novi grb nacionalnog saveza.

Razdvajanje institucionalnog grba od reprezentativnog je praksa koja se već sprovodi u brojnim evropskim savezima (Belgija, Holandija, Francuska, Italija…).
Grb koji će ubuduće krasiti dres nacionalnih selekcija simbolizuje i sadrži više vrijednosti: tradiciju, strast, posvećenost, jedinstvo i hrabrost. Inspirisan je tradicionalnim motivima, simbolima naše zemlje kroz istoriju i istorijsko nasleđe.
Centralni dio grba inspirisan je štitom koji se nalazi na spomeniku Knezu Mihailu Obrenoviću simbolu grada Beograda, ali i simbolu nove Srbije, nastale junačkim oslobođenjem od Otomanskog carstva.

Podignut je 1882. iste godine kada se Srbija uzdigla iz kneževine u kraljevinu, prvi put u novom vijeku, a iste godine zajedno upotrebljene kao državni simbol štit sa ocilima i dvoglavi orao.
Spomenik je glavno mjesto okupljanja kako Beograđana, tako i ostalih građana, ali i brojnih turista, koji dolaze u srpsku prestonicu.
Štit predstavlja jedinstvo naroda.
Dvoglavi orao je nacionalni simbol koji za srpski narod ima veliku simbolilku i emotivnu vrijednost. Osnovna inspiracija je orao raširenih krila dinastije Nemanjić.

Grb Nemanjića je izvorno srebrni na crvenoj pozadini sto je bio motiv da “orlovi” na grbu reprezentacije imaju srebrne detalje. Orao raširenih krila je simbol hrabrosti, neustrasivosti i dostojanstva.
Tehničku izradu grba radili su najbolji grafički dizajneri PUME na osnovu smjernica Fudbalskog saveza Srbije motivisanih vrijednostima navedenim u gornjem dijelu teksta.
Domaća, crvena garnitura dresova inspirisana je zlatnom generacijom “orlića” koja je 2015. godine vratila nadu i ponos srpskom fudbalu i osvojila svijet na Novom Zelandu pobjedom nad Brazilom.
Upravo zato se na novom dresu nalaze zlatni detalji. “Dres predstavlja korijene i sjećanje na vanvremenski uspjeh generacije igrača od kojih mnogi danas nose dres najboljeg nacionalnog tima Srbije”, stoji u obrazloženju na sajtu FSS.
Podsjećamo da su i dresovi u kojima je igrala generacija rođena 1995. i 1996. godine, takođe bili u kombinaciji crvene i zlatne boje.
Brojevi i prezimena igrača trebalo je da budu zlatne boje, ali zbog FIFA pravilnika, kontrasta koji se zahtjeva, boja će biti “peacock” plava, istovjetna kao na prethodnoj bijeloj garnituri.

Javnost je, realno govoreći, zgrožena novim dresovima Srbije. Od kako je Srbija zaigrala u crvenoj garnituri 2006. godine samo je “Najk” garnitura za Svjetsko prvenstvo u Južnoj Africi imala smisao sa karakterističnim bijelim krstom na prednjoj strani dresa, te plavim šorcem i bijelim getama.
Nerijetko se događalo da Srbija dobije i garnituru koja nije namjenski urađena za nju, pa je za prošli Mundijal ustanovljeno da crvenu garnituru nosi nekoliko timova iz nižih Evropskih liga, kao i da se u odnosu na Švajcarski razlikuje samo po grbu. Bijeli dres iz ove garniture, sa trobojkom po sredini, bio je daleko popularniji.

Inače, Srbija prije osamostaljena nikada nije nosila crvenu garnituru, iako je u filmu “Montevideo” prikazano da su Blagoje Moša Marjanović, Tirnanić, Milutinac i ostali igrali u crvenoj garnituri, to je, ipak, umjetnička sloboda Dragana Bjelogrlića koji je želio da napravi paralelu između te generacije iz 1930. i igrača koji su nastupali na Mundijalu u Južnoj Africi 2010. godine.
Po društvenim mrežama se sve više spominje i traži povratak plavoj garnituri koja je krasila sve bivše državne zajednice od kraljevine Jugoslavije do državne zajednice Srbije i Crne Gore, a jedna od najpopularnijih bila je garnitura sa Evropskog prvenstva 2000. godine kompanije “Adidas”, a dio te reprezentacije bio je i današnji selektor Dragan Stojković Piksi.

Iz “Pume” i FSS pohvalno su govorili da su najveći i najbolji dizajneri ove kompanije uložili “nestvarne napore da naprave najidealniji dres reprezentacije” – niste se morali toliko mučiti!