Njemac Tomas Tuhel trebalo bi danas da bude zvanično imenovan za selektora fudbalske reprezentacije Engleske – odluka je koju je državni BBC već nazvao kontroverznom.
Zašto?
Tuhel je osvojio Ligi šampiona sa Čelsijem 2022, vodeći “plavce” osvojio je i UEFA Superkup i FIFA Svjetsko prvenstvo za klubove, može da se okarakteriše za dobrog poznavaoca a prije svega – ljubitelja engleskog fudbala, osim što je i sa Pari Sen Žermenom bio u finalu Lige šampiona, a minuti su ga dijelili da prošle sezone to uradi sa Bajernom.
Ipak, odluka da se kormilo jedne od najstarijih reprezentacija na svijetu prepusti 51-godišnjem Njemcu na neki način znači i radikalno skretanje s puta i takozvane DNK mantre koju je još prije deceniju izrekao Dan Ešvor, tadašnji direktor razvoja elitnog fudbala u FA Engleske, piše BBC.
“DNK mantra” je osmišljena da uspostavi filozofiju kroz koju prolazi svaki engleski klub. Reprezentacija Gordog Albiona se negdje tada rastala sa Fabijom Kapelom, italijanskim trenerom koji je, kako se navodi, jedva trudio da nauči engleski jezik, koji je koštao milione i milione a koji sa vrlo talentovanim timom, vodeći ga pet godina, nije uspio ni da se približi nekom velikom trofeju.
Slično je bilo i sa jednim od Kapelovih prethodnika, nedavnom preminulim Svenom Joranom Eriksenom.
I za jednog i za drugog zajedničko je to što nisu imali nikakve veze sa engleskim fudbalom prije nego što su preuzeli reprezentaciju Engleske.
Tuhel, za razliku od njih, ima veze, ali njegovo imenovanje moglo bi da znači i povratak na stare, neuspješne dane, smatra BBC.
Njemac će naslijediti Gareta Sautgejta, koji je na toj funkciji bio osam godina, za vrijeme kojih je odveo Gordi Albion do dva finala Evropskog prvenstva i jedngog polufinale Svjetskog, nakon što je prethodno tri godine vodio mladu selekciju Engleske.
Slično “putovanje” kroz razvojni FA sistem imao je i Li Karsli, koji je nakon Eura privremeno vodio Engleze.
Tuhel nije iz te priče.
“Drugi uzastopni poraz Engleske u finalu Evropskog prvenstva tokom ljeta produžio je jalov niz koji seže od Svjetskog prvenstva 1966. za mušku reprezentaciju, ali preuzimanje Tuhela može uvrijediti nacionalističke puriste koji će ga smatrati žrtvom principa za brzo rješenje problema uoči Svjetskog prvenstva 2026”, piše BBC u uredničkom komentaru.
REGISTRUJTE SE uz promo kod SPORT i prva doza bonusa dolazi odmah nakon toga!
Da li selektor Engleske treba da bude Englez – ili neko ko je najbolji za taj posao, zapitao se britanski Javni servis dodajući da će ovo biti jedno od najvećih pitanja koja će se vrtjeti oko Tuhelovog imenovanja, ali niko ne može osporiti da je FA doveo jednu od trenerskih figura u igri s dokazanim uspjehom.
“Engleska fudbalska reprezentacija nije eksperiment ili projekat sujete. Postoji da bi bio uspješan, da bi se osvajali trofeji. To je nešto što muškarci ove zemlje nisu postigli 58 godina, tako da je nešto moralo da se promijeni nakon nedavnih poraza u finalima pod Sautgejtom. Engleski navijači nisu bili mnogo zabrinuti kada je ženska reprezentacija Engleske osvojila Euro 2020 pod vođstvom holandskog trenera Sarine Vigman. Bio je to povod za nacionalno slavlje. Ako FA i kada je u pitanju želi da promijeni taj narativ – i da razmišlja izvan engleskih granica, neka tako i bude”, navodi BBC.
Ipak…
“FA će takođe morati da odgovori na pitanja o tome kakvu poruku šalje engleskim trenerima, jer je Tuhel dobio prednost u odnosu na raspoloživog bivšeg menadžera Brajtona i Čelsija Grema Potera i Edija Houa, koji je vodi Njukasl, ali očigledno nije bio dovoljno razmatran. FA će reći, s nekim opravdanjem, da su jednostavno postavili najboljeg raspoloživog čovjeka za taj posao, jer je Pep Guardiola ostao nedostižan san, a van domašaje je ostao i bivši menadžer Liverpula Jirgen Klop. Da li je FA jednostavno želio engleskog trenera – ili je želio trenera koji će dovesti reprezentaciju do trofeja? Odgovor na to pitanje je Tomas Tuhel, navodi BBC.
Pročitajte i ovo: Španija može i bez Jamala – ubjedljiv poraz Srbije u Kordobi (meridiansport.me)