Učinak sudije u Premijer ligi trebao bi biti praktično savršen, kako bi garantovao fer i nepristrasno suđenje. Svaka pogrešna odluka može uticati na konačan ishod utakmice, potencijano određujući da li će klub osvojiti željene bodove. Uprkos greškama svojstvenim svakoj branši, većina zvaničnika posvetila je život profesiji ne bi li dostigli mogućnost da arbitriraju u najvišem rangu takmičenja. Godine mukotrpnih treninga i dokazivanja na svim nivoima, velika posvećenost prolazne ocjene i poboljšanje vještina neki su od osnovnih parametara, koji mogu omogućiti uspjeh.
Put koji sudije treba da prođu da bi stigli do travnatih terena Premijer lige je izuzetno naporan. Putovanje uključuje početke u sedmom rangu takmičenja, suđenje na stadionima sa neadekvatnom visinom trave obično u kaljuzi, gdje kopčke u zimskim uslovima tonu u blatu pri svakom koraku. Arbitri se trude da u nižim ligama prikupe što više iskustva, poboljšaju svoje fizičke performanse, unaprjede svoje poznavanje pravilnika ali je od presudnog značaja da na kraju svake faze prođu procjene od strane sudijske organizacije.
PROČITAJTE JOŠ: Pol Pogba juri američki san

„The Professional Game Match Officials Limited“ (PGMOL) je organizacija odgovorna za suđenje na utakmicama u svim engleskim ligama. Formirana 2001. godine ova institucija ima za cilj poboljšanje standarda suđenja u svim takmičenjima pod patronatom Fudbalskog saveza Engleske. Grupu predvodi penzionisani engleski sudija Hauard Veb, koji nadstoji da obuči, razvije i mentoriše više od 160 sudija i preko 350 asistenata. PGMOL pruža stručnu pomoć, obezbjeđuje fiziotarapeute i kondicione trenere, kako bi sudije imale sve neophodne uslove za dalji napredak.
Kada sudije konačno dobiju neophodnu akreditaciju za suđenje u Premijer ligi, to nužno ne mora biti garancija da će zaista dobiti šansu. PGMOL posmatrači ocjenjuju učinak arbitara, odluke koje donose na terenu, te pozicioniranje i komunikaciju sa akterima utakmice. Bilješke sa terena se zatim pretvaraju u poene i prate tabelu trčanja značajnu za formiranje vrhunskog arbitra. Trenutna forma, fizička sprema, sukobog interesa i mnogi drugi različiti faktori, takođe utiču na izbor sudija.
Posebno se mora voditi računa o eventualnim navijačkim simpatijama sudije prema određenom klubu, kako bi se izbjegla potencijalna pristrasnost. Konkretan primjer u Premijer ligi je Majkl Oliver i njegova povezanost sa Njukasl Junajtedom. Zbog njegovih neskrivenih simpatija prema „Svrakama“ engleskom arbitru zabranjeno je da sudi bilo koju utakmicu Njukasla, kako bi arbitražom bile zadovoljne sve uključene strane. Arbitri i pomoć u VAR sobi se delegiraju par dana prije samog meča i uobičajno je da se iskusni zvaničnici imenuju za mečeve sa visokom ulogom, kako bi se osigurao nepristrasan ishod.

Sudije i njihovi pomoćnici uključeni su sistem rotacije, koji treba da spriječi mogućnost da isti arbitri dijele pravdu određenim klubovima u kratkom vremenskom periodu. Takođe postoje obrasci predviđeni za povratne informacije od strane klubova Premijer lige, koji mogu presudno uticati na odluke sudijske komisije o imenovanju arbitara. Timovi osim zvaničnog obrasca imaju mogućnost i anonimno da podnesu svoje viđenje nastupa sudija i eventualne prigovore kako bi pomogli kvalitetnijem razvoju arbitara.
Pored mnogobrojnih rigoroznih selekcija koje sudije prolaze uvijek postoje klubovi nezadovoljni arbitražom. Najskoriji primjer je iz aprila 2024. godine kada su navijači Notingem Foresta bili rezignirani suđenjem u porazu od Evertona rezultatom 2:0. Nakon utakmice klub se oglasio na društvenim mrežama požalivši se na Stjuarta Atvela koji se nalazio u VAR sobi. Sudija je optužen za sukob interesa jer navodno podržava Luton u borbi za opstanak. PGMOL je ignorisao ozbiljne optužbe, a „Šumari“ su kažnjeni sa 750 000 funti zbog napada na integritet službenog lica.
Registrujte se uz promo kod SPORT, preuzmite bonus i kladite se na najbolju sportsku ponudu klikom OVDJE.
Vukola
Tako i trebaa