Bonton i sportsko ponašanje na terenu važan su aspekt igre, a fudbal baš kao i drugi sportovi baštini veliki broj tradicija koje se poštuju godinama unazad. Tradicionalno igrači oba tima se postrojavaju pored zvaničnika utakmice i potom se rukuju u znak poštovanja. Poseban čin ukazivanja počasti protivniku koji je osvojio prvenstvo, kup ili neki značajan međunarodni trofej predstavlja počasni špalir. Igrači kluba koji žele da ukažu poštovanje poređaju se u dvije paralelne linije, a šampionski tim prolazi između njih ispraćen aplauzima.
Počasni špalir vremenom je postao međunarodni akt dobre volje i primjenjuje se u velikom broju zemalja. U Španiji ga nazivaju „pasillo“ što je u slobodnom prevodu hodnik ili koridor. Izuzetna tradicija ne predstavlja samo počast pobjedničkim timovima, već se priznanje može ukazati trenerima ili legendarnim igračima kluba na kraju njihove karijere. Kada je riječ o ovakvim situacijama igrači oba kluba međusobno izmješani formiraju gardu, kako bi adekvatno pozdravili slavljenika. Ovaj vid odavanja priznanja za određeni podvig, nadmašuje ustaljene norme međusobnog poštovanje i prevazilazi svakodnevna uobičajna rivalstva.
PROČITAJTE JOŠ: Patrik Dorgu promjenio ime

Pretpostavlja se da je po prvi put počasni špalir u fudbalu formiran na ostrvu u sezoni 1954/55. Čelsi je matematički obezbjedio titulu prvaka kolo prije kraja takmičenja. Raspored je bio takav da su poslednji meč igrali na Old Trafordu kao gosti Mančester Junajtedu. Kao znak poštovanja igrači „Crvenih đavola“ formirali su počasni špalir, pozdravivši rivala gromoglasnim aplauzom. Vjeruje se da je legendarni Ser Met Bazbi želio da na primjeren način prizna trijumf protivniku, što je nakon utakmice potvrdio i tadašnji kapiten „Plavaca“ Roj Bentli, rekavši da se protivnički trener potrudio da dobiju tretman sličan onom na crvenom tepihu.
Iako je postao dio fudbalske tradicije počasni špalir nije obavezan niti postoje jasno definisana pravila o njegovoj primjeni. Na njega se gleda isključivo kao na čin dobro volje ukazivanja poštovanja protivniku, odnosno svojim kolegama fudbalerima. Gest se dogovara pretežno između klubova i drugi fudbalski zvaničnici ne uzimaju učešće upravo zbog nedostatka propisanih regulativa. Jedino tokom pandemije COVID-19, desio se izuzetak jer je Liverpul u sezoni 2019/20 osvojio Premijer ligu sedam kola prije kraja. Fudbalski savez Engleske dozvolio je protivničkim ekipama odavanje počasti ali im je striktno bilo zabranjeno rukovanje sa fudbalerima „Redsa“.
U eri Premijer lige bilo je i nekih ne baš svijetlih primjera kada je formiran počasni špalir, tek da bi se ispoštovala forma. Posebno su prednjačili Mančester Junajted i Čelsi. Žoze Murinjo je na debiju titulu obezbjedio tri kola prije kraja pa su fudbaleri „Crvenih đavola“ bezvoljnim aplauzom i kiselim osmjesima ispratili kolege na teren dok je sa trebina Old Traforda dopirao zvuk nezadovoljstva i konstantni zvižduci. „Plavci“ su dobili priliku da im se revanširaju dvije godine kasnije. Uslijedila je bizarna kopija prethodnog događaja na Stemford Bridžu u režiji navijača Čelsija.

Vjerovatno najozloglašeniji počasni špalir na ostrvu dogodio se u sezoni 2012/13. Mančester Junajted osvojio je šampionski pehar predvođen Robinom van Persijem nekadašnjom vedetom „Tobdžija“. Gostovanje na Emirejtsu bilo je izuzetno mučno posebno za holandskog napadača. Arsen Venger i igrači usiljeno su aplaudirali Robinu i saigračima dok su sa trebina krenule salve zvižduka i uvreda na njegov račun. Španci su se poput kolega sa ostrva takođe pridržavali ove nepisane tradicije, a posebno je interesantan istorijat ceremonije uoči „El Klasika“. Barselona i Real Madrid jedni drugima ukazivali su počast od 1988. godine.
Poslednji put počasni špalir formirali su fudbaleri Barselone 2008. godine, nakon čega su nesuglasice između žestokih rivala dovele u pitanje tradiciju. Aprila 2018. godine Zinedin Zidan odbio je da oda priznanje rivalu, obrazlažući odluku činjenicom da ni njima na Nou Kampu nije ukazana čast za osvajanje Svjetskog klupskog prvenstva 2017. godine. Tadašnji trener Blau Grane Ernesto Valverde branio je svoju odluku da ne pozdravi Svjetske prvake, teorijom da je riječ o zastareloj tradiciji koja je odavno izgubila svoj smisao i suštinu.
Registrujte se uz promo kod SPORT, preuzmite bonus i kladite se na najbolju sportsku ponudu klikom OVDJE.
Mijat
Samo tako nastavite
Tadija
Odlični timovi