Psihologija sujevjerja – Prokletstvo Čelsijeve "devetke"

Psihologija sporta u cjelokupnom svom spektru ponajviše pažnje pridaje konceptu vjere. Vjera je u sportu jedna od najmoćnijih sila, koja se prvenstveno ogleda kroz odnos prema sebi i sopstvenim mogućnostima. Ne smije se zanemariti niti njen religijski element, ali ni ono što bi se moglo nazvati psihologijom sujevjerja. Sujevjerja i različitih rituala u sportu, posebno na vrhunskom nivou ima jako puno, jer sportisti vjeruju da određeni detalji imaju moć da mijenjaju ili određuju sportsku sudbinu, kako pojedinca tako i tima kom pripadaju.

Primjera sujevjerja u sportu ima jako puno, a možda je tenis najbogatiji po tom pitanju. Kolektivni sportovi ne zaostaju, a nedavno je pažnju javnosti privukla priča o sada već tradicionalnom prokletstvu Čelsijevog broja 9. Ko iole poznaje sport zna da je riječ o najpopularnijem broju u svijetu fudbala, a nositi taj broj na leđima je oduvijek bila stvar prestiža. Trenutno, u veoma širokom rosteru Čelsija, niko od igrača nije zadužio dres sa brojem 9.

Ako se vratimo malo u prošlost, među Čelsijevim devetkama ćemo pronaći velikane svjetskog fudbala. To je prva stavka koja ih povezuje. Imena poput Fernanda Toresa, Gonzala Iguaina, Alvara Morate, Romelua Lukakua ili Radamela Falkaa su imena koja su obilježila 21. vijek na poziciji klasičnog napadača. Druga stavka koja ih povezuje je to da se ni najmanje nijesu proslavili na Stemford Bridžu, a za većinu se može reći da im je to bila i najtamnija stavka u cjelokupnoj karijeri.

alvaro morata

Možda je najbolji primjer navedenog čuveni ”El Ninjo” Tores, koji je u rekordnom transferu Liverpul zamijenio Londonom. Na Enfildu je pružao partije iz snova i vjerovalo se da će u sličnom ritmu nastaviti i u plavom dresu. Ne samo da se to nije desilo, već je Fernando Tores vremenom postao predmet ismijavanja, zbog skoro pa apsurdnih partija i utakmica koje su bile ispod svakog nivoa za igrača njegovog kalibra. Njegova krajnja statistika je bila takva da je u prosjeku postizao manje od 1 gola na četiri utakmice.

Radamel Falkao je još jedan eklatantan primjer. Kolumbijac je već u zrelim igračkim godinama, kao pozajmljen igrač iz Monaka stigao u Čelsi i najblaže rečeno, njegov učinak je bio tanak. Svega jedan postignut pogodak na tek desetak odigranih utakmica ga vrlo lako pakuje u fudbalski zaborav kada je u pitanju Čelsijeva armija navijača.

alvaro morata

Možda je najsvježiji primjer Pjer Emerik Obamejang, koji je stari stanovnik Londona. Svoje ponajbolje godine karijere je proveo u Arsenalu, koji je zamijenio na kratko Barselonom, da bi se 2022. vratio u glavni grad Engleske, sa argumentacijom da je obukao plavi dres kako bi pobjeđivao i osvajao, aludirajući na godine posta u Arsenalu. Njegov plan je vrlo brzo propao, a Obamejang je ostao upamćen kao jedan od najmanje plodnih napadača u istoriji Čelsija, obzirom da je krajnja statistika pokazala tek jedan dati gol na nešto više od sedam utakmica.

alvaro morata

Osim što je poznat po tome da je u svoje redove dovodio najpopularnije golgetere, Čelsi je prepoznatljiv i po tome da ih je papreno skupo plaćao. Romelu Lukaku je na Stemford Bridžu igrao čak 2 puta, a krajnji saldo je bio 14 golova na šestdesetak utakmica. Ako se ove brojke kompariraju sa onim što je Lukaku ostvarivao u Anderlehtu, Evertonu, Interu i Romi, shvatićemo da je njegov boravak u Londonu najneplodniji period u cjelokupnoj karijeri.

Boravak u Čelsiju sa brojem 9 na leđima je bio period za zaborav i za Gonzala Iguaina i za Alvara Moratu, koji su tu došli sa velikim očekivanjima, a ispraćeni su sa mnogo kritika i zvižduka. Ni teritorija Balkana nije ostala da se ne zabilježi na listi neslavnih devetki. Hit Evrope i PSV-a iz Ajndhovena, Mateja Kežman je u zenitu svoje karijere pojačao Plavce i tim transferom je krenulo gašenje te karijere. Kežman nikada više nije igrao onako dobar i dopadljiv fudbal kao što je to bio slučaj prije dolaska u London.

alvaro morata

U svu ovu priču bi se savršeno uklopio i Andrij Ševčenko kao vjerovatno najveći fudbaler ikada koji se ugasio u Čelsiju. Ipak, umjesto devetke, popularni Ševa je svuda, pa i u Čelsiju nosio svoju sedmicu, pa ga ne možemo u potpunosti smjestiti u kontekst.

Obzirom da je ova priča postala sve češće pominjana i da se Čelsijev broj 9 uveliko našao na zidinama sujevjerja, cjelokupna fudbalska javnost iščekuje prvog sledećeg kandidata koji će probati i uspjeti da razbije ovaj tamni mit. Uostalom, pravi šampioni to i rade, razbijaju mitove.